Mediální svět

ČLÁNKY Z NOVIN publikované. Autor Jiří Polz

" Cílem odborných studií, není přesvědčovat populaci v prospěšnost umělého opalování. Cílem je pouze vytvořit si vlastní názor, v chaotické mravenčí smršti dezinformací." JRP


Bezpečné opalování

Pondělí 27. Února .2012. Deník Rovnost

Nesnáze pohází z nevědomosti a to platí i u slunění v soláriích. Abychom mohli sami lépe posoudit názor na opalování, bylo by vhodné si popsat samotný opalovací proces, ke kterému dochází. Pro začátek je nutné vědět, že záhadné světlo v soláriu není nic jiného než UV záření, s délkou vln od 280 - do 400 nm. Jeho paprsky spalují kyslík a mohou tak vznikat volné radikály v podobě molekul, které nás obklopují stejně jako molekuly kyslíku a mnohé další. Doslova mohou poskakovat po naší pokožce. Pokud během opalování, při ktrém do pokožky proniká zmiňované UV záření, aby zde aktivovalo pigment, pronikne i volný radikál, zastaví ho armáda Langerhansových buněk. Ta má za úkol chránit náš organismus před nebezpečnými toxickými látkami. - Chromozony si zase poradí s UV zářením. Bohužel tyto bitky se během života neustále opakují a neobejdou se beze strát. Zákeřné toxiny navíc přicházejí nejen z vnějšku, ale i zevnitř organismu - chtějí se dostat na povrch. Kůže se tak dostává do pro ni chaotických procesů, s patřičnými následky a neobejde se bez šetrného kosmetického ošetření.

Chemická bariéra

Právě proto, aby se k pokožce tyto radikály nedostaly, doporučuje se před opalováním použít speciální krémy, které na povrchu kůže vytvoří ochranou bariéru. Tyto krémy jsou pro svůj účel nazývány antioxidanty. Jednotlivá pleťová mléka mají různé složení a tedy i různé vedlejší účinky jako je hydratace, výživa kůže či podpora opálení. Na základě uvedených informací se nyní můžete zeptat sami sebe, zdali vám solárium uškodí, když se budete opalovat s náležitou ochranou a následnou odbornou kosmetickou péči. Nezapomínejte, ale, že popisovaná profylaxe (ochrana) přirozeně působí jen při rozumném opalování. Při nadměrném slunění dochází zase k jiným procesům, které byste na vlastní kůži určitě zkoušet nechtěli. Raději si o nich povíme v některém z dalších článků.

 Jiří Polz

Solária? Ano, ale s odbornou radou

UV záření: novodobý strašák, který lidi vyhání nejen ze solárií a koupališť, ale i slunných ulic a hřišť 

Také už se nemůžete dočkat prvních hřejivých slunečních paprsků? Těšíte se na jaro jako na zázrak? Ještě si počkáte a vaše unavené tělo také. Potrvá ještě dlouhé týdny, než se životodárné slunce vyhoupne na nebe v celé své síle. Můžete mu ale vyjít vstříc přípravou v soláriu. Ano, slyšíte dobře, v soláriu. Jeho odpůrci sice stále pokračují v zastrašování a kritice slunění, ale zůstalo jen u něj. Doposud nepřišli se žádným racionálním návrhem, čím jej efektivně nahradit. Člověk však slunce potřebuje a jeho nedostatek se odráží v jeho zhoršeném psychickém i fyzickém stavu. Už naši předkové věděli, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Fóbie ze slunce? Možná to tak skončí

Vzhledem k naší geografické poloze a hlavně náročnému zaměstnání, kdy většina lidí pracuje dlouhé hodiny v uzavřených budovách, se k nám sluneční paprsky během krátkých slunných měsíců dostávají jen výjimečně. Naše kůže odvyká přirozenému UV záření, což ještě více nahrává do karet odpůrcům slunění - každý sluneční paprsek je

pak vnímám jako nebezpečné "radioaktivní záření". Ale skutečně chceme jít touto cestou? Žít ve sterilním, klimatizovaném "skleníku" - ve strachu? Tak jak se člověk musí pomalu a pravidelně otužovat, aby ho při každém ofouknutí neskolil zápal plic, musí si netrénovaná kůže pozvolna zvykat i na slunce. Také si v létě plánujete atraktivní dovolenou u moře, po níž se budete známým chlubit krásnou bronzovou pletí? A jakou barvu má vaše kůže nyní? Bílou? Tak pozor - náhlé sedmidenní opalování s velkou intenzitou by vás mohlo nepříjemně zaskočit. Bezesporu byste na vlastní kůži naplnili všechny obavy kritiků slunění a možná i rozšířili jejich řady. Chcete-li si v létě užívat slunce, myslete na něj už nyní. Trénujte a zároveň si z opalování vytvořte příjemnou relaxaci. Uvědomte si, že samoopalovací přípravky nebo opalování bez UV paprsků vám ochrannou vrstvu v pokožce nevytvoří.

Opalování má i klady!

Zatím co potencionální rizika spojená až s nadměrnou expozicí UV záření jsou široké veřejnosti známa, zdravotně prospěšné aspekty mírného opalování jsou vyzdvihovány jen výjimečně. Díky příloze Zdraví a krása máme příležitost si několik kladů připomenout. Již samotné světlo má terapeutický efekt. Při redukčních dietách stimuluje organismus, bez předcházejícího tréninku zvyšuje pevnost svalů, má povzbuzující vliv na tvorbu hormonů a sexuální život, také

menstruace se po světelné terapii stává pravidelnější. Světlo totiž působí na přívěšek mozkový - epifýzu, která vylučuje hormony ovlivňující cyklus celého organismu a vše s ním spojené, především regulační hormon Melatonin.

Paprsky ultrafialového světla pozitivně ovlivňují dýchání, krevní tlak, dokonce hladinu cukru v krvi a látkovou výměnu

vůbec. Léčí trudomyslnost a deprese, především pak v zimním období - takzvaný Syndrom SAD, který vzniká z nedostatku světla. Zvyšují odolnost proti stresu a své opodstatnění mají i v traumatologii či ortopedii. Posilují imunitu, takže jsou prevencí proti chřipce a nemocem dýchacích cest. Spouští obranný systém proti infekcím a lékaři je předepisují na některé kožní choroby, jako je lupenka, atopické ekzémy a seborea. Sluneční alergie, bez pigmentace, vypadávání vlasů, také akné a svědění kůže - ve všech těchto případech se přesně cíleným spektrem UV záření

dosahuje příznivých výsledků. A pak je tu samozřejmě vitamín D, který by vydal na samostatnou kapitolu. Laikovi stačí vědět, že je nezbytný pro zdraví orgánů, kostí i zubů. Ze slunce si ho tělo vytvoří přirozeně samo a vždy v adekvátní množství na rozdíl od umělých náhražek.

Jiří Polz

Opalování? Ano, ale s odborným vedením

Pondělí 22. Listopad 2010 Příloha deníku Rovnost 

Zdraví a krása jdou bok po boku a musí se proto vzájemně doplňovat. Nejsou to protiklady a v dnešní moderní době už tak není nutné pro krásu trpět. Platí to i případě opalování, které je tématem mnoha vzrušených polemik. Toužíte-li i vy po krásně snědém těle, pak vězte, že poškození pokožky vlivem opalování nemají na svědomí solária, jak se často mylně uvádí, ale neodborný a nedostatečně školený personál, který tyto technologie obsluhuje. Nejste-li si návštěvou solária jistí, vždy se můžete obrátit na svého rodinného lékaře, který zná váš zdravotní stav ze všech nejlépe. Může mnohem lépe posoudit, zda-li je pro vás opalování v soláriu vhodné.

Pokud váš zdravotní stav vyhovuje, můžete přejít do další

přípravné fáze, kterou je určení typu vaší pokožky. Ani v tomto směru se nemusíte spokojit s ničím menším, než je odborné vyšetření. S diagnostikou fototypu a určení typu pokožky vám pomůže analýza pomocí moderních přístrojů. Ty poskytují náhled na současný stav pleti, jenž můžete průběžně konzultovat se zkušenou analyzérkou. S její pomocí vytipujete i případné nedostatky a možnosti jejich odstranění. Doslova se budete na analyzování aktivně podílet. Díky tomuto postupu budete mít přehled nad celým procesem opalování. Zajistí vám nejen správné nastavení opalovacího

času, ale i vhodné ochranné a pečující prostředky. Kromě toho si může díky nově nabytým zkušenostem ověřit i kvalitu služeb vaší současné kosmetičky, nebo vlastní vynaložené péče. Takovou to hloubkovou analýzu pleti využívají například modelky,

pro které je diagnostika počátek procedury čištění pleti před každým větším fotografováním. V současnosti je tento postup využíván širší veřejností. Po všech provedených analýzách se můžete pustit do samotného opalování, a to s klidným srdcem.

Jiří Polz

REAKCE NA ČLÁNEK !!!!

Na článek z deníku Metro.  

Komu: Tomáš Belica, redakce@metro.cz


Milý pane redaktore !

90% Devadesát procentní, taková je pravděpodobnost výskytu rakoviny u lidí kteří, pravděpodobně nejméně dvakrát v týdnu nežijí aktivním životem. Pokud je vysoká pravděpodobnost důvodem ke změně legislativy, proč nenavrhnout zákon, který by přikazoval dvakrát týdně návštěvu posilovny. Nebyla by to o nic větší kravina, než kterých se v zákoně vyskytuje už dost. Výjimečně však pro lidstvo prospěšná na rozdíl od ostatních zákonů. Navíc podpořená studiemi zveřejněné v brožůrce vydané onkologii. Což si lze dohledat. /viz vydání "onkologická rizika" z roku 2001 vydané v Brně kolektivem autorů.

https://www.mou.cz/cz/publikace-pro-odborniky/article.html?id=109

100% Sto procentní pravděpodobnost rakoviny děložního čípku je u žen střídajících partnery.

Co takhle zákon, místo jakým byla dříve " prohibice", zavádět "promiskuitu" !

Žena by nesměla mít více než jednoho partnera za život. Výskyt této nemoci u jeptišek je 0%

Nula procentní. - Statisticky. Samozřejmě.

Má-li stát Česká Republika povinnost chránit zdraví obyvatel. Měla by začít především u sebe. Zastrašování zákazníků není prevence. Prevence je prestižní legislativa!

"Rakovinu kůže nezpůsobuje solárium! Způsobuje jí neodborný personál!"

Dokud mne legislativa ČR, neumožní zaměstnávat kvalifikované zaměstnance, k žádné ochraně obyvatel docházet nebude.

Budu-li zaměstnávat brigádně studentky medicíny po třech letech na fakultě všeobecného lékařství se zkouškami z dermatologie a epidemiologie, dostanu pokutu od 5.000,- Kč a výše od živnostenského úřadu, s napomenutím, doporučení abych zaměstnával jen absolventy rekvalifikačních 100 hodinových kurzů.

Vážení úředníci! : Rekvalifikační kurzy jsou pro lidi hledající zaměstnání v jiném oboru, nikoliv ve svém!

Takže bych už státu doporučil, učiniti gesto, ovšem efektivní.

Poslouchat od vydavatelů, že je můj názor na solária v rozporu s jejím právním oddělením, které by můj zveřejněný postoj neobhájilo je dost scestný. Přílohy živnostenského zákona, lze dohledat na veřejně přístupném internetu i s podmínky za jakých můžeme zaměstnávat pracovníky. Brožůrky onkologie jsou dostupné taktéž a dokonce zdarma!

Pane redaktore, až budete zase psát o něčem do čeho moc nevidíte a vznikne vám volné místo pod vaším článkem, dejte mi vědět. Postarám se Vám o vyvážené informace. Bohužel já sám příležitost své názory veřejně vydávat až tak moc nemám.

Také bych ocenil, kdyby redaktoři v novinách za každém tvrzení uvedli číslo zákona z kterého čerpali. Abychom si mi řadoví čtenáři mohli dohledat jeho správnost. A hlavně celé úplné znění...



Děkuji za pozornost

Jiří Polz

Bohužel, majitel solárního studia


Rozhovory pro rádia

Ačkoliv je naše tisková mluvčí na mateřské dovolené, sám pan majitel se zhostil rozhovorů... 

Rozhovor pro rádio R

Všechny, které zajímá opalovací tématika (plná polemik) mohou naladit frekvenci rádia "R" 89,2 fm, na které běží rozhovory v talk show moderátora Ondřeje s majitelem společnosti samclub.cz. Dalším hostem v Rádiu "R" byl Jiří Polz - trenér II. třídy ve fitness, majitel fitness centra a solárních studií v Brně a především také autor článků  s opalovací tématikou. Rozhovor si můžete poslechnout na frekvenci 89,2 FM. V nahrané verzi si lze hovor přehrát a tištěný přepis rozhovoru pro vás připravíme. 


Náš host ve studiu

Podnikatel Jiří Polz a moderátor Ondřej Martinský

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky